-
Załączniki bezpieczeństwa
Załczniki do produktuZałączniki dotyczące bezpieczeństwa produktu zawierają informacje o opakowaniu produktu i mogą dostarczać kluczowych informacji dotyczących bezpieczeństwa konkretnego produktu
-
Informacje o producencie
Informacje o producencieInformacje dotyczące produktu obejmują adres i powiązane dane producenta produktu.Roden
-
Osoba odpowiedzialna w UE
Osoba odpowiedzialna w UEPodmiot gospodarczy z siedzibą w UE zapewniający zgodność produktu z wymaganymi przepisami.
Roden 817 Ford V8 G81A 1/35
Plastikowy model samochodu do sklejania. Nie zawiera kleju ani farb.
Pod koniec lat dwudziestych wiele czołowych amerykańskich firm zaczęło intensywnie inwestować w niemiecką gospodarkę ery Weimaru. Wiele branż, w tym motoryzacja, miało znaczny potencjał przemysłowy, gdy kraj wychodził z kryzysu gospodarczego. Niemcy, jako kolebka motoryzacji, zawsze były jednym z innowatorów w modzie i nowych technologiach w produkcji samochodów, ale w tym czasie kraj był w poważnych tarapatach finansowych i potrzebował znacznych inwestycji.
Henry Ford, ojciec przemysłu motoryzacyjnego w Stanach Zjednoczonych, miał wielkie ambicje, aby rozszerzyć sprzedaż swojej linii modelowej w Europie w warunkach przesycenia rodzimego rynku Forda. W 1928 roku podpisano porozumienie o współpracy między Fordem a przywódcami kraju związkowego Nadrenii-Westfalii, a dwa lata później w obecności Henry'ego Forda i burmistrza Kolonii Konrada Adenauera uroczyste otwarcie fabryki nowych samochodów osobowych i ciężarowych zakład miał miejsce. Firma Forda dostarczyła pewną ilość krytycznego sprzętu do ujednolicenia samochodów zbudowanych w Stanach Zjednoczonych i filii w Niemczech.
Samochody wyprodukowane w Niemczech były bardzo podobne do swoich amerykańskich kuzynów, różniąc się jedynie drobnymi szczegółami, takimi jak drobne elementy zewnętrzne. Po dojściu nazistów do władzy pod przewodnictwem Hitlera współpraca między Stanami Zjednoczonymi a Niemcami nie ustała, ale wzrosła, ponieważ nowy rząd wyznaczył kurs na stopniową remilitaryzację, a w konsekwencji na zwiększenie liczby pojazdów w nowo powstałym armia. Koncern Ford przekazywał coraz więcej zmian do swojego przedsiębiorstwa w Niemczech.
Wśród samochodów firmy najpopularniejszym był Ford Eifel 20C – w latach 1935-1939 wyprodukowano ich ponad 61 tys. Później wyprodukowali model V8-48 (ponad 5000). Produkcja G78A rozpoczęła się w 1937 roku, a rok później G81A. Samochody te miały mocniejszy 8-cylindrowy silnik, ulepszony kształt nadwozia i zwiększoną wytrzymałość podwozia.
Wraz z wybuchem II wojny światowej znaczna liczba samochodów, w tym prywatnych, została zarekwirowana dla wojska. Taki los spotkał G81A, który od pierwszych miesięcy wojny był używany jako lekki pojazd sztabowy przez jednostki Wehrmachtu, Luftwaffe i policji. Samochód ten był używany głównie w pierwszych latach wojny i na początku kampanii wschodniej Niemiec, ponieważ w warunkach terenowych i w zimowym błocie ZSRR jego użytkowanie było znacznie ograniczone.
Pojazdy eksploatowane w krajach europejskich, które miały rozwiniętą sieć dróg o lepszym standardzie, wytrzymywały znacznie dłużej, a niektóre samochody tego typu były w użyciu dopiero w 1943 roku. W Niemczech radiowozy G81A były używane niemal do końca wojna.
Przebudowa zakładów Forda, które już dawno zostały upaństwowione przez reżim nazistowski do produkcji wyłącznie ciężarówek, potrzebnych armii w dużych ilościach, spowodowała brak części zamiennych do wielu typów aut, dlatego w 1944 roku samochody tego typu były raczej wyjątek niż reguła. Choć ich wkład w wojnę był stosunkowo niewielki, często znajdowali się w jednostkach wojskowych i nadal odgrywali swoją rolę.