Clear Prop! CP72024 I-16 Type 5 early version STARTER KIT 1/72
Łatwy do złożenia zestaw, który nadaje się zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych modelarzy, zawiera zestaw części plastikowych do złożenia jednego modelu samolotu (siedem ramek, w tym jedna przezroczysta) oraz kalkomanię. Przewidziane są oznaczenia dla czterech różnych schematów. Kolorowa i szczegółowa instrukcja montażu sprawi, że proces składania będzie łatwy i przyjemny.
Easy-to-assemble kit that is suitable for both beginners and advanced modelers and includes set of plastic parts for the assembly of one model of the aircraft (seven sprues, one of which is clear) and decal. Markings are provided for four different schemes. Colored and detailed assembly guide will make the assembly process easy and enjoyable.
- I-16 type 5. Belarusian Military District, 1936
- I-16 type 5. Air Force Research Institute, summer 1939
- I-16 type 5. 2ae. 70th IAP. Mongolian People's Republic, autumn 1938
- I-16 type 5. (No. 123954) prototype of the first serial I-16 type 5. Air Force Research Institute J.
- I-16 type 5. 21st squadron. Pilot Liu Chi Sheng (Three victories) Hankow, March 1938
- I-16 type 5. Aircraft of Soviet pilots of internationalists, 1938
I-16 Type 5 to radziecki myśliwiec zaprojektowany w latach 30. XX wieku. Był to jeden z najważniejszych samolotów myśliwskich w początkowych latach II wojny światowej. Wczesna wersja Type 5 różniła się od poprzednich wersji konstrukcją skrzydeł, które były mniej skośne i miały mniejsze nachylenie.
Samolot był napędzany przez silnik gwiazdowy M-63 o mocy 930 KM i osiągał prędkość maksymalną 470 km/h. Miał uzbrojenie składające się z 2 karabinów maszynowych i 2 działek kalibru 20 mm. Samolot miał dobrą manewrowość i zwrotność, co pozwalało mu na skuteczne działania w walce powietrznej.
I-16 Type 5 brał udział w walkach na froncie wschodnim podczas II wojny światowej. W czasie walk radzieckie I-16 stanowiły główną siłę obrony powietrznej przed niemieckimi samolotami. Samolot ten był bardzo udaną konstrukcją i cieszył się dużym uznaniem wśród pilotów, ale w miarę postępującej wojny stawał się coraz mniej skuteczny w walce z bardziej zaawansowanymi samolotami niemieckimi.